Karmina Šilec – predsednica

Slovenija

Karmina Šilec deluje kot dirigentka in avtorica glasbeno-scenskih projektov. Z inovativnimi posegi je razprla pot h kompleksnim umetniškim dogodkom, pri snovanju je provokativna, drzna, s svojimi idejnimi zasnovami pa razbija družbene in glasbene tabuje. Projekte oblikuje kot zaokroženo sliko, ki nanizane podobe spaja v enovito celoto. Tak širši lok povezuje vse njeno snovanje – od koncertov glasbe srednjega veka do glasbeno-scenskih produkcij.

Njeno koncertno in glasbenogledališko ustvarjanje nam je dalo obsežen, poglobljen in mednarodno odmeven ustvarjalni  opus. Prejela je več kot 20 najvišjih mednarodnih nagrad na zborovskih tekmovanjih, mednarodno nagrado Robert Edler Prize za izjemen prispevek zborovski stroki v svetovnem merilu, nagrado Prešernovega sklada, mednarodno nagrado Music Theatre Now, Glazarjevo listino, gledališko nagrado zlata maska, nagrado Sterijinog pozorja za gledališko glasbo in druge.

Deluje kot članica strokovnih žirij in umetniških svetov na zborovskih in dirigentskih tekmovanjih ter je predavateljica na univerzah doma in v tujini, na mednarodnih seminarjih, konferencah in kongresih. S konceptom Choregie je gostovala na številnih uglednih festivalih in prizoriščih, kot so Operadagen Rotterdam, Festival d’Automne à Paris, festival Prototype (New York), Kunstenfestival Brussels, Zlata maska Moskva, Holland Festival, Sanktpeterburška filharmonija, Esplanade v Singapurju, Arts centre Melbourne, Teatro Colon v Buenos Airesu, Davis Symphony Hall San Francisco, Ruhrtriennale, Moskovski velikonočni festival, Dresdner Musikfestspiele, Svetovni glasbeni dnevi (ISCM), Theater Basel, Mednarodni glasbeni festival Peking, Hong Kong Cultural Centre, Radialsystem V Berlin, Tokyo Metropolitan Art Space, Palau de la Música Catalana in številnih drugih.

Avip Priatna

Indonezija

Avip Priatna, glasbeni direktor in dirigent, je eden najvidnejših indonezijskih dirigentov. Orkestrsko dirigiranje je študiral pri Leopoldu Hagerju, zborovsko dirigiranje pa pri profesorju Guntherju Theuringu na Univerzi za glasbo in upodabljajoče umetnosti na Dunaju. Je ustanovitelj, dirigent in glasbeni vodja Koncertnega orkestra iz Džakarte, zbora Batavia Madrigal Singers in otroškega zbora Resonanz. Je tudi ustanovitelj glasbenega studia Resonanz Music Studio, v katerem poučuje v razredu za vokal in dirigiranje.

Z otroškim zborom Resonanz (2018) in z Batavia Madrigal Singers (2022) je osvojil veliko zborovsko nagrado Evrope. Na mednarodnih tekmovanjih je večkrat prejel nagrado za najboljšega dirigenta in nagrado za najboljšo interpretacijo skladbe.

Leta 2015 je prejel kulturno priznanje indonezijskega ministrstva za izobraževanje in kulturo v kategoriji Ustvarjalec, pionir in reformator. Pred dvema letoma mu je avstrijska vlada za njegovo predanost ohranjanju dobrih odnosov med Avstrijo in Indonezijo z glasbo podelila zlato častno odlikovanje, lani pa je bil imenovan za člana izvršnega odbora Azijskega zborovskega združenja iz Indonezije.

Jānis Liepiņš

Latvija

Jānis Liepiņš je med letoma 2006 in 2012 dirigiral mladinskemu zboru Kamēr…, med letoma 2012 in 2018 pa je bil njegov umetniški vodja in glavni dirigent. V tem času je zbor osvojil več nagrad, med drugim veliko zborovsko nagrado Evrope v Arezzu. Leta 2014 je debitiral v Latvijski narodni operi, v kateri je dirigiral Verdijevo opero Il trovatore. Od septembra 2019 je prvi kapelnik v Narodnem gledališču Mannheim.

Poleg dirigiranja repertoarnih predstav je bil glasbeni vodja več produkcij, med drugim baleta Glazunova Raymonda, Straussove operete Die Fledermaus, oper, kot so Bizetova Carmen, Leoncavallov Pagliacci, ter koncertne izvedbe Puccinijeve La rondine. Leta 2018 je asistiral dirigentu Danielu Orenu pri koncertni izvedbi Verdijeve opere Ernani, bil je tudi asistent dirigenta Aleksandra Vedernikova v operi Čajkovskega Pikova dama na Opernem festivalu v Savonlinni. Sodeloval je z vsemi latvijskimi profesionalnimi simfoničnimi orkestri. Leta 2022 je kot dirigent debitiral v Nemški operi na Renu (Düsseldorf) v Luskavcu Čajkovskega in gledališču Chemnitz v Bizetovi Carmen.

Kot priznanje za svoje dosežke je na latvijski podelitvi velikih glasbenih nagrad leta 2013 prejel nagrado za novega umetnika leta.

Jordan Šrámek

ZDA/Češka

Jordan Šrámek je ustanovitelj in umetniški vodja mednarodno priznane zasedbe The Rose Ensemble, ki deluje že 25 let. Na Kolidžu sv. Sholastike v Minnesoti je študiral staro glasbo in leta 2016 doktoriral iz humanistike. Rodil se je češki družini v ZDA, zdaj pa živi v Pragi in se tam ukvarja z glasbenim izvajanjem, zborovsko kliniko in svojo založbo Rose Publications.

Je prejemnik nagrade Louisa Botta za inovativno delovanje in podjetniško zagnanost, ki jo podeljuje združenje Chorus America, ter je cenjen zaradi predanega raziskovanja redko slišane vokalne glasbe. Promovira zborovski repertoar renesančne Poljske, srednjeveške Češke ter baročnih Malte in Mehike. Njegov posnetek zgodnje havajske glasbe je bil svetu nedavno predstavljen v HBO-jevi seriji Beli lotos .

Tri desetletja delovanja v vlogi glasbenika in muzikologa so Šrámeka popeljala v nekatere najpomembnejše svetovne knjižnice in učna središča, zaradi česar ga vabijo na predavanja, mojstrske tečaje in v žirije na univerzah, konferencah in tekmovanjih.

Kot gostujoči zborovski klinik je sodeloval na 11. Svetovnem simpoziju za zborovsko glasbo (Barcelona), Festivalu d’Ile de France (Pariz), mednarodnem zborovskem tekmovanju v Tolosi (Baskija/Španija) in Hebrejski univerzi (Jeruzalem). Sodeluje z univerzami Cornell, Princeton, Havaji in Društvom za svetopisemsko književnost (Society of Biblical Literature).

Tadeja Vulc

Slovenija

Tadeja Vulc je študij na ljubljanski Akademiji za glasbo nadgradila na Univerzi za glasbo in uprizoritveno umetnost na Dunaju. Je prejemnica zlatega znaka JSKD za izjemne ustvarjalne dosežke na področju vokalne glasbe in kipca Gallus za posebne dosežke z Akademskim pevskim zborom Maribor, s katerim je uspešno tekmovala na mnogih mednarodnih tekmovanjih. Leta 2015 je na tekmovanju S. A. Seghizzi v Gorici z njim osvojila tretje mesto. Prvo mesto v kategoriji mešanih pevskih zborov in uvrstitev med finaliste tekmovanja je dosegla leta 2016 v Debrecenu in leta 2018 v Varni. Istega leta je bil APZ Maribor med finaliste tekmovanja uvrščen tudi v Arezzu, kjer je dosegel prvo mesto v sakralni kategoriji. Na 15. Mednarodnem zborovskem tekmovanju Gallus – Maribor 2019 je zbor pod njenim vodstvom osvojil tretje mesto, na 27. državnem zborovskem tekmovanju Naša pesem 2022 pa absolutno prvo mesto.

Tadeja Vulc poleg dirigiranja svoje delo prepleta s svojimi skladateljskimi dosežki. Kot skladateljica je prejela že več nagrad, med drugim četrto nagrado na tekmovanju Rostrum na Nizozemskem, študentsko Prešernovo nagrado za skladbo Tri iveri, drugo nagrado na natečaju Ministrstva za kulturo Republike Slovenije in prvo nagrado na mednarodnem natečaju Akademskega pevskega zbora Tone Tomšič. Njene skladbe se pogosto izvajajo tako doma kot v tujini. Deluje tudi kot predavateljica na Pedagoški fakulteti Univerze v Mariboru.