POSLOVNIK 17. MEDNARODNEGA ZBOROVSKEGA TEKMOVANJA GALLUS − MARIBOR 2023

1.
17. Mednarodno zborovsko tekmovanje Gallus − Maribor 2023 prirejata JSKD (Javni sklad RS za kulturne dejavnosti) in Mestna občina Maribor, pripravlja in izvaja pa Organizacijski odbor 17. Mednarodnega zborovskega tekmovanja. Na tekmovanju sodelujejo ljubiteljski pevski zbori in male pevske skupine (v nadaljevanju: zasedbe), ki so bili sprejeti na tekmovanje v skladu z razpisom.
2.
Tekmovanje bo od 21. do 23. aprila 2023 v Mariboru. Tekmujoče zasedbe so dolžne nastopiti v skladu s pogoji in omejitvami, navedenimi v razpisu tekmovanja. Zasedba, ki ob napovedanem času ne bo nastopila, bo izključena iz tekmovanja, razen če za to obstaja izjemno tehten razlog.
3.
Tekmujoča zasedba je dolžna svoj tekmovalni program izvajati v zapisanem zaporedju. Le iz utemeljenih razlogov in ob predhodni najavi tajniku žirije (najmanj 2 uri pred začetkom tekmovalnega koncerta) lahko zasedba spremeni vrstni red skladb. Kronološkega vrstnega reda v obveznem programu ni mogoče spreminjati.
Morebiten prekršek povzroči zmanjšanje povprečne ocene zasedbe za dve točki.
4.
Sprememba intonacije obvezne slovenske skladbe Godec pred peklom ni dovoljena. Morebitne spremembe intonacije katerekoli druge skladbe mora zasedba najaviti tajniku žirije najpozneje do otvoritvenega koncerta.
Morebiten prekršek povzroči zmanjšanje povprečne ocene zasedbe za eno točko.
5.
Tekmujoča zasedba je dolžna izvesti svoj tekmovalni program v predpisani skupni minutaži.
Morebiten prekršek povzroči zmanjšanje povprečne ocene za eno točko za vsako začeto minuto prekoračitve (navzgor ali navzdol).
6.
Zasedba, katere tekmovalni nastop je bil zaradi zunanjih dejavnikov (močan hrup, izpad elektrike in podobno) prekinjen, ima pravico svoj tekmovalni nastop ponoviti v terminu, ki ga določi organizator.
7.
Predsednika in štiri člane žirije imenuje Organizacijski odbor tekmovanja. Predsednik vodi delo žirije in jo zastopa pred javnostjo, pri ocenjevanju in glasovanju pa je enakopraven ostalim članom žirije. Organizacijski odbor imenuje tudi tajnika žirije, ki nima statusa ocenjevalca.
8.
Žirija je samostojno delovno telo tekmovanja. Njene ocene so dokončne in nepreklicne.
9.
Kriteriji ocenjevanja so: tehnična pripravljenost zasedbe, tehtnost programa in prepričljivost izvedbe.
10.
Vsak član žirije je dolžan v celoti prisostvovati vsem tekmovalnim nastopom zasedb. Pri ocenjevanju je samostojen in neodvisen. Vsako zasedbo oceni s številčno oceno do 100 točk; uporaba decimalk ni dovoljena. Številčno oceno zasedbe (na posebnem obrazcu) je dolžan oddati tajniku žirije neposredno po zaključku tekmovalnega koncerta.
11.
Vsak nastop zasedbe se ocenjuje posebej.
12.
Na podlagi skupne povprečne ocene za izvedbo obveznega in prostega programa bo žirija izbrala zasedbe, ki bodo tekmovale za veliko nagrado 17. Mednarodnega zborovskega tekmovanja Gallus − Maribor 2023. Zaporedje nastopov bo določeno z javnim žrebom.
13.
Skupna številčna ocena zasedbe je povprečje dodeljenih ocen z vseh tekmovalnih koncertov. Skupna številčna ocena je podlaga za podelitev katerega od odličij in nagrad tekmovanja.
14.
O dodatnih nagradah in priznanjih odloča žirija na posebni seji po zadnjem tekmovalnem koncertu. Sklepe sprejema z večino glasov. Prejemnika priznanja za najboljšo izvedbo obvezne slovenske skladbe določi njen skladatelj.
Priznanja in nagrade bodo objavljene in podeljene na sklepni slavnosti.
15.
Skupne ocene zasedb bodo objavljene na razglasitvi rezultatov in nagrad, ki bo 23. aprila 2023.
16.
Veliko nagrado 17. Mednarodnega tekmovanja Gallus − Maribor 2023 dobi tista zasedba, ki ima najvišje povprečno število točk iz obveznega in prostega ter programa za veliko nagrado. Če ima več zasedb enako najvišje število točk, dobi veliko nagrado tista, ki je bila bolje ocenjena v več kategorijah.
17.
Najboljša zasedba z najmanj 12 pevci 17. Mednarodnega tekmovanja Gallus − Maribor 2023 se bo udeležila finala zmagovalcev zveze za veliko nagrado Evrope, ki bo prihodnje leto v Varni v Bolgariji, upoštevajoč pravila EGP.
18.
Vsak član žirije mora napisati vsaki zasedbi tudi komentar tekmovalnih nastopov. Oddati ga je dolžan tajniku žirije najpozneje do odhoda s tekmovanja; ta pa ga posreduje zasedbi in zborovodji.
19.
Morebitne pritožbe, razen na oceno žirije, lahko zasedba vloži − v pisni obliki ali ustno na zapisnik − direktorju tekmovanja, in to neposredno po koncu koncerta, na katerega se pritožba nanaša.
20.
O pritožbi razpravlja in sklepa Organizacijski odbor tekmovanja najpozneje v tridesetih dneh po koncu tekmovanja.
21.
Ta poslovnik je sprejel Organizacijski odbor tekmovanja. Za tolmačenje je pristojen njegov predsednik.

Maribor, 22. marca 2023
Organizacijski odbor tekmovanja