Mednarodno zborovsko tekmovanje Gallus – Maribor

»Musica noster amor!«

Mednarodno zborovsko tekmovanje Gallus – Maribor  je bilo prvič izvedeno leta 1992, hkrati z 12. državnim zborovskim tekmovanjem Naša pesem. Od tedaj poteka vsaki dve leti (izjema sta zaporedni prireditvi v letih 2008 in 2009) in se z Našo pesmijo izmenjuje. Tekmovanje je od leta 2008 vključeno v Zvezo tekmovanj za veliko nagrado Evrope.
  • Razvoj tekmovanja

Zaradi stalnih novosti in izboljšav, ki jih je pripravljal umetniški svet, je tekmovanje postalo mednarodno prepoznavno. Na njem sodeluje do 8 ženskih, moških in mešanih zborov z najmanj 12 in največ 48 pevci ter do 4 male pevske skupine z največ 11 pevci. Tri dni nastopajo v odlični akustični dvorani ob spodbudi številnega strokovnega občinstva – udeležijo se ga zborovodje in pevci iz vse države. Izziv mednarodnih tekmovanj zapleta slovenske zbore in zborovodje v mrežo nenehnih primerjav in vrednotenja dosežkov. Od njih zahteva premislek in pretehtavanje svojega ustvarjalnega postopka.

  • Programska usmerjenost tekmovanja

Zbori predstavijo od tri do štiri sporede: programsko zaokroženi spored, značilen za deželo, od koder je zbor (netekmovalni nastop), spored iz zgodovinskih obdobij in prosti spored, pet najboljših, pa še dodatnega v finalu. Tekmovanje je izredno zahtevno, ker lahko zbor na celotnem tekmovanju ponovi le eno skladbo, v celoti pa mora pripraviti kar okrog 45 minut čiste glasbe.

Ocenjuje jih žirija tekmovanja, ki jo vedno sestavlja pet članov: dva iz Slovenije in trije iz tujine. Izbiranje žirantov poteka po strogih merilih – vsak žirant mora imeti mednarodno prepoznavne dosežke visoke umetniške vrednosti. Ocenjevalna merila, ki jih žirija uporablja v Mariboru, so prilagojena najtežjim mednarodnim tekmovanjem.

Zaradi teh meril smo od leta 1992 na mariborskem odru spoznali številne bodoče nagrajence pomembnejših tujih tekmovanj, tudi velike zborovske nagrade Evrope (Pro Musica Leanykar, Nyiregyhaza, Madžarska, dir. Dénes Szabó, Akademski pevski zbor Tone Tomšič, Ljubljana, Slovenija, dir. Stojan Kuret in Urša Lah, Brevis, Vilnius, Litva, dir. Gintautas Venislovas).

  • Žirija

Žirijo tekmovanja vedno sestavlja pet članov: dva iz Slovenije in trije iz tujine. Izbiranje žirantov poteka po strogih merilih – vsak žirant mora imeti mednarodno prepoznavne dosežke visoke umetniške vrednosti. Ocenjevalna merila, ki jih žirija uporablja v Mariboru, so prilagojena najtežjim mednarodnim tekmovanjem.

Kriteriji ocenjevanja:

  1. tehnična pripravljenost zbora,
  2. zahtevnost programa,
  3. prepričljivost izvedbe.

Zaradi teh meril smo od leta 1992 na mariborskem odru spoznali številne bodoče nagrajence pomembnejših tujih tekmovanj, tudi velike zborovske nagrade Evrope (Pro Musica Leanykar, Nyiregyhaza, Madžarska, dir. Dénes Szabó, Akademski pevski zbor Tone Tomšič, Ljubljana, Slovenija, dir. Stojan Kuret in Urša Lah, Brevis, Vilnius, Litva, dir. Gintautas Venislovas).

  • Tekmovanje Maribor kot del zveze EGP

Uvrstitev tekmovanja Maribor v Zvezo za veliko zborovsko nagrado Evrope.  Po letu 2002 se je za Mednarodno zborovsko tekmovanje Maribor začelo novo obdobje: oblika tekmovanja in vsebina sta se ustalili, v goste pa smo začeli vabiti tudi zborovske strokovnjake in organizatorje tujih tekmovanj. Posebno pomembni so bili obiski umetniških ali organizacijskih direktorjev Zveze za veliko zborovsko nagrado Evrope (European Grand Prix for Choral Singing).

V Mariboru so prvič po skoraj 20 letih prepoznali tekmovanje, ki bi ustrezalo članstvu v tej prestižni zvezi. Izpolnjevalo je vse pogoje:

  • najmanj pet izvedb tekmovanja,
  • kakovostna organizacija,
  • nekomercialnost,
  • žirija mora biti najmanj petčlanska,
  • sestavljati jo morajo mednarodno uveljavljeni strokovnjaki,
  • kategorije tekmovanja morajo biti jasno opredeljene,
  • tekmovanje mora dobiti najmanj dve priporočili zveze,
  • tekmovanje ne sme potekati med drugim tekmovanjem zveze,
  • tekmovanje mora biti na vrhunski glasbeni ravni,
  • večina repertoarja mora biti izvedena a cappella.

Po nekaj letih preverjanja so tekmovanje v Mariboru leta 2008 sprejeli kot novega člana zveze. Zveza tekmovanj za zborovsko veliko nagrado Evrope je bila sicer ustanovljena leta 1988 na pobudo tekmovanj Concorso Polifonico Guido d’Arezzo – Arezzo, Italija, Béla Bartók International Choral Competition Debrecen, Madžarska, C. A. Seghizzi Gorica, Italija, Florilège Vocal de Tours, Francija. Tekmovanje G. Dimitrov May Choir Competition, Varna, Bolgarija se je pridružila leta 1989, Certamen Coral de Tolosa, Baskija, Španija pa še čez leto dni. Leta 2008 je bilo v zvezo sprejeto tekmovanje v Mariboru, tekmovanje v Gorici pa ni več član zveze.

Foto: Ralf Roletschek, TripAdvisor, Janez Eržen

UMETNIŠKI SVET

Umetniški svet je sestavljen iz petih mednarodno priznanih slovenskih dirigentov in skladateljev.

Martina Batič

Ambrož Čopi

Stojan Kuret

Damijan Močnik

Karmina Šilec

VEČ O UMETNIŠKEM SVETU

FOTOGALERIJA

2019
2018
2017
2015
2013
2012
2011
2009
2008