Zgodovina Dvorane Union

Posebnost mesta je Dvorana Union, ki jo je pred več kot sto leti zgradil navdušeni zborovski pevec Anton Götz in ima izjemno akustiko. Ta je bila ključna za to, da je Maribor že daleč v preteklosti postal nacionalno središče zborovskega petja z državnim zborovskim tekmovanjem Naša pesem, zadnjih 30 let pa tu poteka tudi Mednarodno zborovsko tekmovanje Gallus – Maribor, katerega vrhunec je finale tekmovanj za veliko zborovsko nagrado Evrope.

Foto: Narodni dom Maribor

  • Dvorana Union je ena zadnjih pomembnih predstavnikov historicistične (neobaročne) arhitekture

Današnja Dvorana Union je edina ohranjena stavba nekdanje Götzove pivovarne (Tomaž Götz iz Württemberškega), ki je bila v šestdesetih letih 19. stoletja pa vse do prve svetovne vojne vodilna pivovarna v Mariboru. Tovarna se je nenehno razvijala in je bila najmodernejše opremljena pivovarna na slovenskem Štajerskem.

Leta 1911 je bilo zgrajeno osrednje poslopje – Götzova dvorana, današnja Dvorana Union, ki je ena zadnjih pomembnejših primerov historicistične (neobaročne) arhitekture. Dvorana Union je bila v takratnem času največji lokal za prireditve v Mariboru. Leta 1926 je Götzova pivovarna pristopila k delniški družbi ljubljanske pivovarne Union, katere obrat je postalo mariborsko podjetje. Spomin na to je ohranjen samo v imenu edinega ohranjenega objekta nekdanje pivovarne – »Unionske« dvorane. Union je proizvodnjo mariborske pivovarne najprej omejil, nato pa ustavil. Unionsko pivo so odslej v Mariboru le še skladiščili. Obenem pa so za ta velik kompleks sredi mesta iskali kupca in ga našli – Posojilnico Narodni dom in društvo Maribor – Matica. Slednje je prevzelo Unionsko dvorano, posojilnica pa vse ostale objekte. Od pivovarne je danes ohranjena samo še dvorana; na mestu leta 1961 porušenega kompleksa pa danes stoji petnadstropna poslovno trgovska stavba. V prizidku so avla in prostori televizije RTS Media.

  • Ustanovitev Filharmoničnega društva, Glasbenega društva in Glasbene matice

Leta 1881 so tamkajšnji nemški glasbeniki in ljubitelji glasbe v Mariboru ustanovili Filharmonično društvo (orkester, zbori, glasbena šola …). Zaradi vse večje germanizacije so Slovenci leta 1910 ustanovili Glasbeno društvo, ki je imelo prostore v tretjem nadstropju poslopja Union. Leta 1918 je glasbena šola prenehala delovati zaradi pomanjkanja učnih moči in premajhnega števila kandidatov. Njeno dediščino je prevzela Glasbena matica. Po prvi svetovni vojni je general Rudolf Maister organiziral »Vojno godbo za Spodnji Štajer«. Svoj prvi simfonični koncert je organizirala v Mariboru 24. marca 1919 v Unionski (takrat še Götzovi) dvorani. Še isto leto je skladatelj, zborovodja in sodni svetnik Oskar Dev ustanovil pevski zbor, ki je imel prvi samostojni koncert – s sodelovanjem vojaške godbe – v Unionski dvorani 21. junija 1919. Prav tako pa je Dev 1919. po vzoru ljubljanske Glasbene matice osnoval tako glasbeno društvo tudi v Mariboru. Do druge svetovne vojne je Glasbena matica pomenila osrednje mariborsko glasbeno druženje. Glasbena matica je ob ustanovitvi prevzela inventar nemškega Filharmoničnega društva ter se naselila v tretjem nadstropju poslopja Union. Istega leta je bila ustanovljena tudi glasbena šola.

  • Dvorana Union je zaščitena kot kulturnozgodovinski spomenik

Zaradi svoje pomembnosti in avtentičnosti je bila Dvorana Union z Odlokom o razglasitvi kulturnih in zgodovinskih spomenikov na območju občine Maribor v letu 1992 zaščitena kot kulturnozgodovinski spomenik. Kulturno poslanstvo, ki je povezano z Dvorano Union, bogati slovenski živelj v Mariboru že približno sto let in je odigralo pomembno vlogo pri odgovoru na vse večjo germanizacijo v tem delu naše domovine. Na osnovi preteklega delovanja in vloge Unionske dvorane je naša zgodovinska odgovornost, da tudi mi v današnjem času, ki je iz določenih vidikov prav tako prelomen, zagotovimo vsaj enako kulturno poslanstvo, kot je že bilo v preteklosti.

  • Skozi zgodovino so v dvorani nastopili sloviti glasbeniki

Med odmevnimi sestavi klasične glasbene scene, ki so se udejstvovali v sklopu prireditev mariborske Koncertne poslovalnice v Dvorani Union, so komorni orkester Academy of St Martin in the Fields, Češka filharmonija, Kraljevi filharmonični orkester iz Liverpoola, Nizozemski filharmonični orkester, Moskovska filharmonija, Sanktpeterburška filharmonija, Avstralski komorni orkester, Simfonični orkester iz Nove Zelandije, Filharmonični orkester BBC, Kvartet Borodin, Angleški komorni orkester, Berlinska akademija za staro glasbo, Tokijski godalni kvartet, Leipziški godalni kvartet in Zbor dunajskih dečkov. Kot dirigenti so v Mariboru nastopili tudi Krzysztof Penderecki, Sergiu Celibidache, Mariss Jansons, Neeme Järvi, Paavo Järvi, Vasilij Petrenko, sir Roger Norrington in glasbeniki, kot so pianist Svjatoslav Richter, violinist Julian Rachlin, baritonist svetovnega kova Christian Gerhaher, violinistki Hilary Hahn in Sarah Chang, violončelisti Antonio Janigro, Miša Majski in Nicolas Altstaedt, violist Jurij Bašmet, mezzosopranistka Marjana Lipovšek, sopranistka Bernarda Bobro in mnogi drugi na ostalih koncertih: Ivo Pogorelič, Lester Bowie, Sam Rivers …

(Vir: https://www.nd-mb.si/informacije/prostori/dvorana-union; foto: Narodni dom Maribor in JSKD)

Foto: Janez Eržen