FINALISTS OF THE EUROPEAN GRAND PRIX FOR CHORAL SINGING 2012
Winner of International May Choir Competition »Prof. G. Dimitrov«, Varna, Bulgaria, 2011:
ATENEO DE MANILA COLLEGE GLEE CLUB
Philippines
Conductor Maria Lurdes M. Hermo
Najstarejši filipinski univerzitetni zbor, Ateneo de Manila College Glee Club, je bil ustanovljen leta 1921, odtlej pa je zasedba na področju svojega delovanja postavila precej mejnikov. Zmagali so na številnih tekmovanjih, med drugim na državnem glasbenem tekmovanju za mlade umetnike (National Music Competitions for Young Artists), in s ponosom zastopajo Filipine na svojih turnejah po Evropi, Aziji in Severni Ameriki. Kot prva ženska je leta 2002 vodenje zbora prevzela Maria Lourdes V. Hermo. Ob devetdeseti obletnici ustanovitve so se zopet podali na turnejo po Evropi, kjer so poleg drugih uvrstitev osvojili veliko nagrado 33. mednarodnega zborovskega tekmovanja v Varni v Bolgariji in se tako uvrstili v tekmovanje za Veliko nagrado Evrope 2012. Zbor se ob svoji bogati tradiciji glasbene odličnosti nadeja, da bo filipinsko kulturo in dediščino še naprej predstavljal kot nosilca narodovih družbenih sprememb.
Jacobus Handl – Gallus (1550–1591): ELISABETH ZACHARIÆ (Lk 1, 14–15)
Muzikološki inštitut ZRC SAZU
Felix Mendelssohn Bartholdy (1809–1847): AUF DEM SEE, Op. 41/6 (Johann Wolfgang von Goethe)
Choral Public Domain Library
Ildebrando Pizzetti (1880–1968): MESSA DI REQUIEM
– Sanctus (Ordinarium missæ)
Ricordi
Urmas Sisask (1960): BENEDICTIO (blagoslov)
Fennica Gehrman
John August Pamintuan (1972): REGINA CÆLI (velikonočna antifona)
samozaložba
Josefino Chino Toledo (1959): SANCTO SANCTUS (tradicionalno filipinsko besedilo – Ordinarium missæ)
samozaložba
Eudenice Palaruan (1968): KOYU NO TEBULUL T’BOLI (filipinska ljudska z južnega Mindanaoa/Folk song from Southern Mindanao)
samozaložba

MARIA LOURDES VENIDA-HERMO je zborovska dirigentka in profesorica glasbe na šoli sv. Sholastike (St. Scholastica’s College) v Manili, kjer predava zborovsko dirigiranje, glasbeno teorijo in zborovskego petje. Kot predstavnica fakultete je bila skoraj petnajst let članica Azijskega inštituta za liturgijo in glasbo. Na zborovskih državnih tekmovanjih za mlade glasbenike NAMCYA redno sodeluje kot žirantka in vodi širitvene programe izobraževanja v okviru zborovskih klinik, kar vključuje delavnice za filipinsko Kodályjevo društvo ter filipinsko društvo glasbenih vzgojiteljev. Je tudi podpredsednica pred kratkim ustanovljenega združenja filipinskih zborovskih dirigentov PCDA.
Winner of Concorso Polifónico Guido d’Arezzo – Arezzo 2011, Italy:
VOX GAUDIOSA
Japan
Conductor Ko Matsushita
Komorni zbor Vox Gaudiosa je bil ustanovljen leta 1996 in prihaja iz Tokia. Zasedbo, ki je z delovanjem začela leta 1997, vodi Ko Matsushita, izvaja pa obsežen repertoar od renesanse do moderne glasbe s poudarkom na a capella izvedbah del tako z Vzhoda, kot Zahoda. Leta 2004 se je Vox Gaudiosa udeležila 21. Mednarodnega zborovskega tekmovanja Bela Bartok v Debrecenu na Madžarskem, kjer je osvojila nagrado za najboljši komorni zbor, leta 2007 pa je zbor na tekmovanju v Tolosi prejel prvo nagrado v kategoriji Polifonija in drugo nagrado v folklornem programu. V Arezzu so leta 2011 zmagali na tekmovanju za veliko nagrado. Zbor se udeležuje glasbenih festivalov doma, v Italiji in Franciji, pevci pa imajo za seboj tudi turneji po Estoniji in Tajvanu. Leta 2004 so izdali tudi svoj prvi CD, na katerem zasledimo japonske ljudske pesmi v priredbah njihovega zborovodje.
Stephen Leek (1959): KNOWEE – A SUN SPIRIT OF THE GREAT SOUTH LAND (Stephen Leek)
www.stephenleek.com
Carlo Gesualdo da Venosa (1566–1613): DOLCISSIMA MIA VITA
Ed. Peters
Zoltán Kodály (1882–1967): SZÉKELY KESERVES (transilvanska ljudska)
Editio Musica Budapest
Ko Matsushita (1962): O LUX BEATA TRINITAS (himna za večernice za praznik svete Trojice)
Carus Verlag
Ko Matsushita (1962): HYUGA KOBIKI UTA (japonska ljudska)
Kawai Edition
Eric Whitacre (1970): CLOUDBURST (Octavio Paz)
Walton Music

KO MATSUSHITA je diplomiral iz kompozicije na šoli za glasbo Kunitachi (Kunitachi College of Music), podiplomski študij zborovskega dirigiranja pa je zaključil na Kodályjevem inštitutu na Madžarskem. Vodi kar deset zborov, ki nastopajo na Japonskem in v tujini, dejaven je v več združenjih kot gostujoči predavatelj ter žirant na zborovskih tekmovanjih, od leta 2010 pa je tudi gostujoči dirigent študentskega zbora univerze v Pekingu. Kot skladatelj, zborovodja in učitelj zagovarja raznolik pristop k zborovski glasbi ter je prejel vrsto nagrad, med katerimi izstopa nagrada Roberta Edlerja za zborovsko glasbo leta 2005.
Winner of Certamen Coral de Tolosa, Basque Country – Spain, 2011:
CHAMBER CHOIR OREYA
Ukraine
Conductor Alexander Vatsek
Zbor Oreya, ki prihaja iz ukrajinskega mesta Žitomir, je leta 1986 ustanovil Aleksander Vacek kot ljubiteljski mestni zbor. Danes ga sestavlja 28 članov. V četrt stoletja delovanja je zbor tekmoval na številnih mednarodnih tekmovanjih in festivalih, ki se jih še vedno redno udeležuje. V tem času je zbor – skupaj z lani osvojeno veliko nagrado mesta Tolosa – prejel 8 velikih in 31 prvih nagrad. Njihov repertoar vključuje kompozicije od 12. do 21. stoletja, med drugim več kot 500 ukrajinskih ljudskih in cerkvenih skladb, sodobno ukrajinsko in svetovno glasbo ter najboljše skladbe iz svetovne zborovske zakladnice. Eden izvirnejših ukrajinskih zborov na oder uvaja idejo zborovskega gledališča, ki v interpretacijo vnaša nove elemente in zborovske eksperimente z namenom, da se pevci lahko kar najbolje vživijo v izvajanje različnih zvrsti in obdobij, saj želijo svoj program poustvarjati na nov in svež način.
Tomás Luis de Victoria (1548–1611): JESU DULCIS MEMORIA (himna za praznik Imena Jezusovega, Bernard de Clairvaux)
Choral Public Domain Library
Sergej Rahmaninov (1873–1943): NINE OTPUŠČAEŠI (Vsenočnije bdenje)
Musica Russica
Tatiana Vlasenko (1977): KOLJADA (ukrajinska ljudska)
Rokopis/Manuscript
Yevhen Savchuk (1947): DA ŠČO NA GORI IMBER (ukrajinska ljudska)
Rokopis/Manuscript
Viktor Stepurko (1952): DIVO DIVNEJE
Rokopis/Manuscript
Hyowon Woo (1972): GLORIA (Ordinarioum missæ)
choruscenter.Korea
Pärt Uusberg (1986): KYRIE (Ordinarioum missæ)
Sebastian Iradier (1809–1865)/Manuel Massoti Little: LA PALOMA
Union Musical Española
Albert Hammond, Mike Hazelwood/Peter Knight (1917–1985): I’M A TRAIN
Hal Leonard Corporation
Nikolaj Rimski-Korsakov (1844–1908)/Ward Swingle (1927): FLIGHT OF THE BUMBLEBEE (iz opere Pravljica o carju Saltanu)
Swingle Music
Zborovodja, dirigent in učitelj petja ukrajinsko-češkega rodu ALEKSANDER VACEK je diplomiral na fakulteti za glasbo pedagoške univerze v Vinici ter akademiji za glasbo v Odesi, kjer je študiral dirigiranje. Je član več mednarodnih organizacij, žirant na priznanih mednarodnih tekmovanjih, vodi mojstrske tečaje doma in v tujini ter se ponaša z naslovom častnega umetnika Ukrajine. Mednarodni zborovski olimpijski komite ga je za obdobje med letoma 2004 in 2008 imenoval za zborovskega konzula Ukrajine in Republike Češke. Poleg Oreye je tudi ustanovitelj študentskega zbora Gaudeamus iz Brna in prejemnik številnih nagrad.

Winner of International Choral Competition Maribor, Slovenia, 2011:
SOFIA VOCALENSEMBLE
Sweden
Conductor Bengt Ollén
Sofia Vokalensemble iz Stockholma na Švedskem je leta 1995 ustanovil Bengt Ollén, ki zbor vodi še danes. Za njihove izvedbe sta značilna topel in liričen švedski zborovski zven ter odrska pojavnost, ki se jim je obrestovala tudi na mednarodnih tekmovanjih. Zasedba se osredotoča na glasbo preteklega stoletja v duhu skladateljev kot so Poulenc, Pärt in Schnittke, ki se pogosto pojavljajo v repertoarju. Pevce druži velika ljubezen do glasbe, kot tudi drug drugega – srce je vseskozi prisotno. Zbor Sofia Vokalensemble je zmagal na tekmovanju za veliko nagrado v Mariboru leta 2011, že prej pa se je uspešno udeležil kar nekaj zborovskih tekmovanj. V razmeroma kratkem obdobju je zasedba gostovala v številnih evropskih državah, pa tudi v Južnoafriški Republiki, Hong Kongu in Venezueli.
Tomás Luis De Victoria (1548–1611): REGINA CÆLI (velikonočna antifona)
Choral Public Domain Library
Gösta Nyström (1890–1966): iz/from ”TRE HAVSVISIONER”
– Vid Havet (Ebba Lindkvist)
Gehrmans
Z. Randall Stroope (1953): CONVERSION OF SAUL
Alliance Music Publications
Bengt Ollén (1950): I DENNA LJUVA SOMMARTID (neznani pesnik.)
Rokopis/Manuscript
Max Reger (1873–1916): ABENDLIED
August H. Plinke
Carus Verlag
Sven-David Sandström (1942): FOUR SONGS OF LOVE
– 1. Let him kiss me (Vp 1:2,15)
Gehrmans
Alfred Schnittke (1934–1998): PSALMS OF REPENTANCE X
Universal Edition
BENGT OLLÉN je ustanovitelj in redni dirigent zbora Sofia Vokalensemble, ki ga z veliko mero zanosa in navdušenja vodi od začetka leta 1995, pod njegovim vodstvom pa je zbor zrastel ter se glasbeno razvil v samozavestno in odločno zasedbo. Skladno s svojo vizijo želi ustvarjati glasbo “onkraj not“, ki naj poslušalca gane. Ollén je študiral na akademiji za glasbo in dramsko umetnost v Göteburgu ter redno predava na zborovskih festivalih, delavnicah in koncertih, tako na Švedskem, kot v tujini, trenutno pa poučuje zborovsko petje na glasbeni gimnaziji v Stockholmu.

Winner of Florilège Vocal de Tours, France, 2011:
HARMONIA ENSEMBLE
Japan
Komorni zbor Harmonia Ensemble, ki je bil ustanovljen aprila leta 2009, sestavljajo pevci, ki so prepevali v Svetovnem mladinskem zboru, ter mladi, pevsko podkovani študentje glasbenih šol. Zasedba deluje brez zborovodje, člani namreč glasbo izbirajo ter poustvarjajo na osnovi medsebojne izmenjave mnenj, kar predstavlja svojevrstno posebnost. Poleg klasične zborovske literature, kjer najdemo dela od renesanse do 21. stoletja, izvajajo tudi zvrsti popa, džeza in folklore. V kratkem času so poželi številne pohvale na račun dobro izdelanega zvoka, eden priznanih kritikov pa je njihovo izvajanje opisal kot ”nastop z visoko umetniško vrednostjo, v katerem se prepletajo pesmi, besede in molitve.”
Prvi redni koncert je zbor izvedel junija leta 2010, pevci pa so prav tako osvojili že kar nekaj nagrad. Isto leto so tako osvojili zlato priznanje na 65. tokijskem pevskem tekmovanju, kot tudi zlato priznanje na državnem 63. pevskem tekmovanju Japonske. Leta 2011 so ne le ponovili uspeh na državni ravni, pač pa maja zmagali tudi na 40. mednarodnem zborovskem tekmovanju v Toursu v Franciji in osvojili veliko nagrado. Septembra lani je izšel njihov prvi album, ki nosi naslov »Bridge over troubled water«.
Jacobus Vaet (1529–1567): O QUAM GLORIOSUM (antifonaza dan vernih duš)
Japan Choral Association
Tomás Luis de Victoria (1548–1611): REGINA CÆLI (velikonočna antifona)
Editado con Lilypond
Damijan Močnik (1967): CHRISTUS NATUS EST (božična antifona)
Carus Verlag
Françis Poulenc (1899–1963): TRISTIS EST ANIMA MEA (responzorij za veliki četrtek)
Ed. Salabert
Robert Lucas de Pearsall (1795–1856): LAY A GARLAND (Beaumont and Fletcher)
Oxford University Press
Akira Miyoshi (1933): SORAN-BUSHI (Zen-on)
Music Company
Minao Shibata (1916): OIWAKE-BUSHI-KO (Zen-on)
Music Company